Куќа на Карамитре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Карамитре
Куќа на улица Нико Нестор бр.46 Струга.jpg
Поглед на куќата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилстароградски
ГрадСтруга
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2

Куќа на Карамитре — стара куќа во градот Струга, прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Куќата е сместена во Струшката чаршија, не левиот брег на реката Црн Дрим. Се наоѓа на улица „Нико Нестор“ бр. 46.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Градбата датира од XIX век и изградена е за семејството Карамитреви.[2]

Како еден од ретките опстанати примери за струшката староградска архитектура, куќата била прогласена за споменик на културата на 7 декември 1954 г. и повторно на 27 јуни 2017 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 2,2 План за управување со Светското природно и културно наследство на Охридскиот Регион со Акциски план (2020-2029) (PDF). Скопје-Охрид-Струга-Дебрца. 2020. стр. 296.