Куќа на Каневчеви (Струга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќа на Каневчеви
Куќа на ул. „Браќа Миладинови“ бр. 16 Струга.jpg
Поглед на куќата
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типкуќа
Стилстароградски
ГрадСтруга
Земја Македонија
ЗавршенаXIX век
Технички податоци
Катови2

Куќа на Каневчеви — стара куќа во градот Струга, прогласена за културно наследство на Македонија како претставник на македонската староградска архитектура.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Куќата е сместена во Струшката чарија, на левиот брег на реката Црн Дрим. Се наоѓа на улица „Браќа Миладиновци“ бр. 16.[2] До неа е Спомен-галеријата „Вангел Коџоман“, а спроти неа е Спомен-домот на Браќа Миладиновци.

Историја[уреди | уреди извор]

Куќата е изградена во XIX век. Била сопственост на Милица Канавчева. Според спомен-плочата до влезната врата, на 23 септември 1941 г. во куќата е одржан конститутивниот состанок на Месниот комитет на КПЈ за Струга и Струшко во присуство на народниот херој Кузман Јосифоски-Питу, чија биста стои до натписот.

Подоцна куќата прешла во сопственост на Народниот музеј „Д-р Никола Незлобински“.[2] Денес во неа е сместена Средоземната академија „Браќа Миладиновци“.

На 7 декември 1954 г. и повторно на 28 јуни 2017 г. куќата е објавена за споменик на културата.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. 2,0 2,1 2,2 План за управување со Светското природно и културно наследство на Охридскиот Регион со Акциски план (2020-2029) (PDF). Скопје-Охрид-Струга-Дебрца. 2020. стр. 295.