Црква „Св. Никола Дримени“ - Струга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола Дримени
Црква „Св. Никола Дримени“ - Струга (03).jpg

Поглед кон црквата во 2022 година

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба

Место Струга
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Завршено 1983
Осветување 10 октомври 1983
Архитектонски опис

Свети Никола Дримени — малечка црква која се наоѓа на левата страна на реката Црн Дрим во средиштето на Струга. При ѕидањето на црквата се откриени темелите на старата црква, но не се зачувани податоци за нејзиниот облик. Нејзиниот патронен празник е 19 декември кога редовно се изведува црковна богослужба.

Историја[уреди | уреди извор]

Се претпоставува дека првата црква „Св. Никола Дримени“ била изградена во стара Струга, која ја покажуваат 15 мин одење југозападно од денешната крај Езерото, каде што постоел некаков вид на параклис. Велат дека стариот град се викал Дримени и дека бил голем град со 16 000 куќи и 24 цркви, со плоштад и палати на столбови. Се смета дека кога е бистро езерото можат во него да се видат калдрми и ѕидови. Од оваа населба се претпоставува дека дошло и името на црквата „Св. Никола Дримени“. Денешната градба била изграден и осветена на 10 октомври 1983 година од страна на Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прва струшка парохија - цркви“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2011-04-30. Посетено на 2010-05-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]