Црква „Св. Преображение“ - Локов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Преображение
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба
Населено место Локов
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Преображение Христово
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свето Преображение претставува селска црква во струшкото село Локов. Заедно со останатите две цркви од истото село, таа припаѓа под јурисдикција на Првата струшка парохија.[1]. Камен-темелникот бил осветен и поставен на 19 јули 1994 година од страна на Митрополитот г. Тимотеј. црквата е позната е по тоа што во неа е забранет влез за жени поради некоја икона.


Легенда

Во црквата постои правило на кој влезот на жените во објектот е забранет. Според тоа легендата многу поодамна во селската црква несмеело да влегуваат жени, поради иконата која се наоѓала во црквата, се до денот Св.Преображение кога некоја жена влегла. Во тој момент иконата ја снемало, а селаните се вдале во потрага под дрво и камен да се најде иконата, а жената била протерана од селото. После многу долги години иконата ја нашле на карпа каде што ја изградиле сегашната црквата Св.Преображение, и ден денес таму не смее да влезе жена, и на празникот Св.Преображение во дворот од црквата може да има жени но никоја не смее да влезе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Прва струшка парохија - цркви“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2010-05-19. 

Поврзано[уреди | уреди извор]