Црква „Св. Петка“ - Локов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Гробјанска црква во Локов (1).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба
Координати 41°21′45.5″N 20°38′48.6″E / 41.362639° N; 20.646833° E / 41.362639; 20.646833Координати: 41°21′45.5″N 20°38′48.6″E / 41.362639° N; 20.646833° E / 41.362639; 20.646833
Населено место Локов
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено почеток на XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — гробјанска црква во селото Локов.[1] Сместена е во крајниот јужен дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена на почетокот од XX век.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источниот ѕид. Влезот е сместен од западната страна. На северниот ѕид има два прозорци, а на средината од апсидата отвор во облик на крст. Објектот е изграден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди. Во дворот на црквата се сместени селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 40. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]