Црква „Вознесение Христово“ - Локов (селска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Селската црква во Локов (3).jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба
Координати 41°21′53.5″N 20°38′58.6″E / 41.364861° N; 20.649611° E / 41.364861; 20.649611Координати: 41°21′53.5″N 20°38′58.6″E / 41.364861° N; 20.649611° E / 41.364861; 20.649611
Населено место Локов
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Завршено 1939
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесението Христово или Свети Спас — главна селска црква во селото Локов.[1] Сместена е на ширина во југоисточниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Од натписот над главниот влез од црквата може да се забележи дека црквата била изградена во 1939 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источниот ѕид. Главниот влез е сместен на западната страна, додека на јужната страна има спореден влез. Непосредно над главниот влез има натпис со годината на изградба, а над натписот има ниша со фреска на која е насликан Исус Христос. Над споредниот влез има празна ниша. На јужната страна има три правоаголни прозорци, додека на средината од апсидата има монофора. Објектот е изграден од варовник, а на рабовите се забележуваат камени тули. Црквата е покриена со кров од ќерамиди, а апсидата со лимен кров. Внатрешноста на црквата е зографисана, а иконостасот е богат со икони.

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата и метален крст. Камбанаријата се наоѓа непосредно од десната страна на западниот ѕид на црквата. Таа има квадратна основа со залачени отвори во горниот дел. Варосана е во бела боја и е покриена со пирамидален кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешен изглед и двор
Внатрешноста на црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 40. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]