ПУ „Јоаким Крчовски“ - Дурачка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Јоаким Крчовски“

Поглед на подрачното основно училиште „Јоаким Крчовски“
Поглед на подрачното основно училиште „Јоаким Крчовски“
Место
Општина: Општина Крива Паланка
Наречено по: Јоаким Крчовски
Нас. место: Дурачка Река
Адреса: с. Дурачка Река
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Јоаким Крчовски“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Јоаким Крчовски“ - Дурачка Река; скратено: ПООУ „Јоаким Крчовски“) — подрачно основно училиште во селото Дурачка Река, составен дел на истоименото училиште од градот Крива Паланка.[1]

Училиштето е именувано по првиот македонски просветител Јоаким Крчовски.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Дурачка Река.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Основно образование“. македонски: Општина Крива Паланка. Посетено на 27 мај 2019.

Координати: 42°11′15″N 22°21′45″E / 42.18750° N; 22.36250° E / 42.18750; 22.36250