Тромеѓа (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тромеѓа
Тромеѓа во рамките на Македонија
Тромеѓа
Местоположба на Тромеѓа во Македонија
Тромеѓа на карта

Карта

Координати 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500Координати: 42°8′3″N 21°45′54″E / 42.13417° СГШ; 21.76500° ИГД / 42.13417; 21.76500
Општина Куманово
Население 1.187 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 17102
Тромеѓа на општинската карта

Атарот на Тромеѓа во рамките на општината

Тромеѓасело во Општина Куманово на растојание од 4 км од градот Куманово.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948739—    
1953856+15.8%
19611.022+19.4%
19711.054+3.1%
19811.165+10.5%
ГодинаНас.±%
19911.297+11.3%
19941.291−0.5%
20021.298+0.5%
20211.187−8.6%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралство Југославија во 1931 година, селото имало 450 Македонци.[2]

Во 2002 година во селото живееле 1.298 жители, од кои 692 Македонци, 604 Срби и 2 останати.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 1.187 жители, од кои 757 Македонци, 1 Влав, 389 Срби, 6 останати и 34 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 739 856 1.022 1.054 1.165 1.297 1.291 1.298 1.187
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Тромеѓа е мешано село

Според истражувањата од 1966 година, родови во селото се:

Српски

Македонски

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Во селото игра фудбалскиот клуб „Победа“, основан во 1977 г. Има играно во Третата лига — Север. Моментално учествува во Општинската фудбалска лига Куманово.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
  5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  9. Трифуноски, Јован (1974). Кумановска област. Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]