Длабочица (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Длабочица is located in Македонија
Длабочица
Местоположба на Длабочица во Македонија
Местоположба 42°17′25″N 22°2′33″E / 42.29028° СГШ; 22.04250° ИГД / 42.29028; 22.04250Координати: 42°17′25″N 22°2′33″E / 42.29028° СГШ; 22.04250° ИГД / 42.29028; 22.04250
Основни податоци
Место Длабочица
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Длабочицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Длабочица. Наоѓалиштето претставува населба од средниот век. На 3 км источно од селото, од двете страни на долот Свињарник, по површината на нивите се среќаваат делови на керамички садови и грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 208. ISBN 9989649286.