Коселица (Аљинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коселица is located in Македонија
Коселица
Местоположба на Коселица во Македонија
Местоположба 42°12′33″N 21°59′57″E / 42.20917° СГШ; 21.99917° ИГД / 42.20917; 21.99917Координати: 42°12′33″N 21°59′57″E / 42.20917° СГШ; 21.99917° ИГД / 42.20917; 21.99917
Основни податоци
Место Аљинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Коселицаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Аљинце. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На околу 1 км северно од селото, на левиот брег на реката Петрошница се наоѓаат делови од тегули, имбрекси, тули и градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 205. ISBN 9989649286.