Општина Старавина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Старавина
денес дел од Општина Битола


Општи податоци
Седиште Старавина
Површина н.п. км2
Демографија
Население 456 жит.
Густина н.п. жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник н.п.
Контактни податоци

Општина Старавина била поранешна општина во Јужна Македонија. Општината била создадена во 1996 година и престанала да постои во 2004 година, кога била припоена со Општина Битола. Локалното и поширокото население не било задоволно од ова припојување. Центар на општината било селото Старавина.

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Старавина спаѓале следниве села: Маково, Рапеш, Зовиќ, Градешница, Будимирци, Груништа, Орле, Брник, Ивени, Петалино и Старавина.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]