Брник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брник
Брник се наоѓа во Republic of Macedonia
Брник
Местоположба на Брник во Македонија
Координати 41°04′54″ СГШ 21°38′26″ ИГД / 
Регион Мариово
Општина Општина Новаци
Население 2 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 713 м
Commons-logo.svg Брник на Ризницата

Брник е село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Брник се наоѓа на четиринаесетина километри источно од Битола, сместено во источните ограноци на Селешка Планина. До селото се стигнува по патот за село Новаци, преку селата Маково и Рапеш. Десно од тој пат по стрмна кривулеста шумска патека и по околу изминати четири километри. Оддалеченоста од сообраќајните комуникации и скриеноста во планински предел имале пресуден одраз во историскиот развиток на селото, така што и историографските податоци се оскудни. Вода за пиење добиваа од една единствена чешма градена 1924-та година и два-три кладенци кои во сушните периоди пресушуваат, нема струја, пат-патеки или некоја градба што би наликувала на денешните посовремени куќи. Таму се добива впечаток како да е средновековие, како да застанало времето на историјата. Меѓутоа, селото Брник има и свои убавини: здрава и еколошка и чиста околина, планински чист воздух, пространи тревнати пасишта (за жал целосно неискористени), дабова шума со разновидни шумски плодови, печурки и погодни услови за лов на диви животни. Брничката Река е чиста и еколошки незагадена, а живописната долина го надополнува пејсажот со Брничкиот водопад, реткост во овие краишта. Неговата убавина и атрактивност е и во тоа што се наоѓа во мошне живописна околина во кањонот на Брничка Река. Водата на водопадот слободно паѓа од 18 метри височина и целокупниот амбиент на мир и спокојство го надополнува романтичното доживување при престојот во Брник..

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002, селото брои само двајца жители - Македонци.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Трајко Кралев Митрев(викан Трајко Крало) од Брник,роден 1874 или 75г.Прво бил комита во четата на Дедо Кољо Добровенски,а потоа кај Крсте Гермов-Шакир.Во 1904 е реонски војвода во Мариово.Грчките андарти му ја убиваат фамилијата и уште 15 жители на с.Брник Убиен е 1911г.на пат за горноџумајско.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]