Балдовенци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Балдовенци — целосно раселено село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Балдовенци
Балдовенци is located in Македонија
Балдовенци
Местоположба на Балдовенци во Македонија
Балдовенци на интерактивна карта

Координати 41°0′56″N 21°32′17″E / 41.01556° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.01556; 21.53806Координати: 41°0′56″N 21°32′17″E / 41.01556° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.01556; 21.53806
Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02005
Надм. вис. 690 м
Балдовенци на општинската карта
Балдовенци во Општина Новаци.svg

Атарот на Балдовенци во рамките на општината
Commons-logo.svg Балдовенци на Ризницата


Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Балдовенци се наоѓа во средишниот дел на Општина Новаци и лежи на надморска височина од 690 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г Балденци имало 185 жители, сите Македонци христијани.[1][2]

На почетокот на XX век селото потпаднало под врховенството на Бугарската егзархија. По податоците на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во селото Балдоенци имало 136 жители, сите Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[1][3]

Селото е наполно раселено по 1961 година, кога броело 170 жители, Македонци.

Според пописот од 2002 година, во селото Балдовенци немало жители.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 185[2] 136[3] 133 171 170

Родови[уреди | уреди извор]

Балдовенци е потполно раселено село денес, но во минатото во него живееле Македонци христијани. Сите родови во селото биле доселенички.[6]

Според истражувањата од 1953 година, родови во селото:

  • Доселеници: Рамнешковци (10 к.), први селски доселеници, старината непозната; Ордевци (5 к.), доселени се после гореспоменатиот род и тие се со непозната старина; Маријовци (2 к.) и Ричковци (1 к.), доселени се од некое село во областа Мариово; Џивкаровци (1 к.) доселени со непозната старина; Кушовци (1 к.) доселени однекаде; Лазаровци (1 к.) основачот на родот бил домазет, дошол од селото Скочивир околу 1918 година; Митревци (1 к.) доселени се од соседното село Тепавци, после 1918 година, таму припаѓале на родот Бојковци, подалечно потекло од некое село во околината на Корча.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта[7]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Од Балдовенци иселеници има во селото Гнеотино (Јанкуловци, Ванѓел и Лазарови). Од родот Рамнешовци иселеници има во Новаци. Од Кушовци иселеници имало во Битола, каде изумреле.[6]

Иселеништвото било помасовно после 1953 година, денес селото е целосно раселено.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 237.
  3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 166-167.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. 6,0 6,1 Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
  7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]