Ново Село (Битолско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Село
Ново Село во рамките на Македонија
Ново Село
Местоположба на Ново Село во Македонија
Ново Село на интерактивна карта

Карта

Координати 40°59′39″N 21°31′36″E / 40.99417° СГШ; 21.52667° ИГД / 40.99417; 21.52667Координати: 40°59′39″N 21°31′36″E / 40.99417° СГШ; 21.52667° ИГД / 40.99417; 21.52667
Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 637 м
Ново Село на општинската карта
Ново Село во Општина Новаци.svg

Атарот на Ново Село во рамките на општината
Commons-logo.svg Ново Село на Ризницата


Ново Село — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во источниот дел на Пелагонија, источно од Битола помеѓу селата Рибарци и Гнеотино.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било оформено 1948 г. од македонските бегалци од Егејска Македонија. Не опстојало долго поради тешките услови за живеење. Селото се споменува во документи во време на Османлиското Царство: „Kаранфил Мавро од Тепавци. Војвода на селска чета за време на Илинденското востание.“ Го нападнале черкеското село Ново Село (помеѓу селата Рибарци и Гнеотино)

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948107—    
1953165+54.2%
196112−92.7%
19710−100.0%
198100.00%
ГодинаНас.±%
199100.00%
199400.00%
200200.00%
202100.00%

Селото е целосно раселено по 1961 година, кога броело 12 жители, сите Македонци.[2]

Според пописот од 2002 година во селото не се забележани жители.[3] Истото било потврдено и на пописот од 2021 година.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 107 165 12 0 0 0 0 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[4]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[5]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[6]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат Архивирано на 10 декември 2021 г.. Државен завод за статистика.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  6. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  7. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]