Паралово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Паралово е село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Паралово
Паралово се наоѓа во Republic of Macedonia
Паралово
Местоположба на Паралово во Македонија
Координати 41°02′30″ СГШ 21°33′10″ ИГД / 
Општина Општина Новаци
Население 5 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 1046 м
Поглед кон манастирската црква„Св. Ѓорѓи“ сликано а време на Првата светска војна

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во крајниот источен дел на Битолското Поле, на западните падини на Селечка Планина, оддалечено 24 километри источно од Битола.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Паралово живееле 195 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Паралово имало 172 Македонци, егзархисти.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 58 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 195[1] 172[2] 177 211 213 149 129 21 17 5

Родови[уреди | уреди извор]

Паралово е старо Македонско православно село,во селото најстари се Мојановци,Клечковци и Миленковци за кои се вели дека се во селото од како постанало тоа.

Родови во Паралово се;Мојановци(8к.) Клечковци(1к.) и Миленковци(1к.) се староседелци;Коруновци(6к.) доселени се од селото Мегленци,таму биле старинци;Магенци или Тапановци(4к.) доселени се од селото Грнчари во Преспа; Симоновци(2к.) за нив се мисли дека се доселени од селото Мегленци;Ричковци(1к.) доселени се од соседното село Грумази,таму имаат истоимени роднини;Угревци(1к.) доселени се во 1925та од селото Пожарско,во Егејска Македонија.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[5]
Археолошки локалитети[6]
  • Мавер - некропола од доцноантичко време;

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Починати

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 237
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 168-169.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика. http://www.stat.gov.mk/pxweb2007bazi/Dialog/varval.asp?ma=Popis_nm_1948_2002_NasPoEtnPrip_mk&ti=%CD%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5+%ED%E0+%D0%E5%EF%F3%E1%EB%E8%EA%E0+%CC%E0%EA%E5%E4%EE%ED%E8%BC%E0+%F1%EF%EE%F0%E5%E4+%E8%E7%BC%E0%F1%ED%F3%E2%E0%9C%E5%F2%EE+%E7%E0+%E5%F2%ED%E8%F7%EA%E0%F2%E0+%EF%F0%E8%EF%E0%E4%ED%EE%F1%F2%2C+%EF%EE++%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8+%EC%E5%F1%F2%E0%2C+%F1%EF%EE%F0%E5%E4+%EF%EE%EF%E8%F1%E8%F2%E5+%ED%E0+%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5+1948%2C+1953%2C+1961%2C+1971%2C+1981%2C+1991%2C+1994+%E8+2002++%E3%EE%E4%E8%ED%E0+%28%F1%EE%E3%EB%E0%F1%ED%EE+%F2%E5%F0%E8%F2%EE%F0%E8%BC%E0%EB%ED%E0%F2%E0+%EE%F0%E3%E0%ED%E8%E7%E0%F6%E8%BC%E0+%EE%E4+1996+%E3%EE%E4%E8%ED%E0%29&path=../Database/%CF%EE%EF%E8%F1%E8/%CF%EE%EF%E8%F1%E8%20%ED%E0%20%ED%E0%F1%E5%EB%E5%ED%E8%E5%201948%20-%202002/&lang=18. 
  5. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  6. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]