Прејди на содржината

Гнилеш

Координати: 41°0′46″N 21°35′8″E / 41.01278° СГШ; 21.58556° ИГД / 41.01278; 21.58556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гнилеш
Гнилеш во рамките на Македонија
Гнилеш
Местоположба на Гнилеш во Македонија
Гнилеш на карта

Карта

Координати 41°0′46″N 21°35′8″E / 41.01278° СГШ; 21.58556° ИГД / 41.01278; 21.58556
Општина Новаци
Население 2 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02023
Надм. вис. 894 м
Гнилеш на општинската карта

Атарот на Гнилеш во рамките на општината
Гнилеш на Ризницата

Гнилеш или Гнилеж — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е ридско на јужните огранки на Селечка Планина, сместено на надморска височина од 894 метри, а од Битола е оддалечено 26 километри.

Во атарот на Гнилеш, на околу 4,5 км северно од селото се наоѓало поранешното село Ченгел.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото било дел од Битолската каза на Отоманското Царство.

Италијански логор кај Гнилеш за време на Првата светска војна во 1917 година

Во 2014 г. името на дотогашното Гнилеж официјално му е сменето во Гнилеш.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948147—    
1953170+15.6%
1961165−2.9%
197177−53.3%
198123−70.1%
ГодинаНас.±%
19916−73.9%
19946+0.0%
20025−16.7%
20212−60.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Гнилеж живееле 130 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Гнилеш имало 128 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Гнилеш се води како чисто македонско село во Битолската каза на Битолскиот санџак со 16 куќи.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 100 Македонци.[6]

Според пописот од 2002, селото брои само 5 жители, сите Македонци.[7]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 2 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 130 128 147 170 165 77 23 6 6 5 2
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 166 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватен објект.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 28 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Закон за изменување и дополнување на законот за територијалната организација на локалната самоуправа во Република Македонија“ (PDF). Сл. Весник на Р Македонија, бр.149 од 13.09.2014 година. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-10-28. Посетено на 2020-05-30.
 3. Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 166-167.
 5. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 16.
 6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 7. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]