Петалино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петалино
Петалино is located in Македонија
Петалино
Местоположба на Петалино во Македонија
Петалино на интерактивна карта

Координати 41°01′40″N 21°42′06″E / 41.02778° СГШ; 21.70167° ИГД / 41.02778; 21.70167Координати: 41°01′40″N 21°42′06″E / 41.02778° СГШ; 21.70167° ИГД / 41.02778; 21.70167
Регион Мариово
Општина Општина Новаци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 02092
Надм. вис. 999 м
Петалино на општинската карта
Петалино во Општина Новаци.svg

Атарот на Петалино во рамките на општината
Commons-logo.svg Петалино на Ризницата

Петалино — напуштено село во Општина Новаци, во областа Мариово, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во битолскиот дел на Мариово, оддалечено 47 километри источно од Битола и 32 километри југоисточно од општинскиот центар Новаци.

Историја[уреди | уреди извор]

Демографски статистики за селото Петалино:[2]

Османлиски дефтери Домаќинства Неженети Вдовици Годишен приход
Дефтер № 4 от 1476/77 г. 17 1 2 682
Дефтер № 16 от 1481/82 г. 22 689
Дефтер № 73 от 1519 г. 29 2 1200
Дефтер № 149 от 1528/29 г. 33 6 1 1608
Дефтер № 232 от 1544/45 г. 18 2 2 1181

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Петалино имало 48 Македонци, патријаршисти.[3]

Селото е целосно раселено, така што според пописот од 2002 година во селото не биле забележани жители.[4]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Петалино (Petalino) село во Битолско Мариово“. Итар Пејо. Архивирано од изворникот на 2014-03-03. Посетено на 2 март 2014 г. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 150-151.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]