Добромири

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добромири
Добромири is located in Македонија
Добромири
Местоположба на Добромири во Македонија
Координати 41°4′9″N 21°27′20″E / 41.06917° СГШ; 21.45556° ИГД / 41.06917; 21.45556Координати: 41°4′9″N 21°27′20″E / 41.06917° СГШ; 21.45556° ИГД / 41.06917; 21.45556
Општина Новаци
Население 345 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 02037
Надм. вис. 576 м
Добромири на општинската карта
Добромири во Општина Новаци.svg

Атарот на Добромири во рамките на општината
Commons-logo.svg Добромири на Ризницата


Добромири — село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на западната страна на Селечка Планина, во западниот дел на Општина Новаци, на 14 км источно од Битола и 3 км северно од Новаци.

Историја[уреди | уреди извор]

Кон крајот на XIX век, селото било дел од Битолската каза во Отоманското Царство.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Добромири живееле 416 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Добромири имало 216 лица, Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Селото броело 597 жители во 1961 година, додека во 1994 година живеат само 368 жители.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото брои 345 жители, од кои 344 Македонци и 1 Влав.[3]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 416[1] 216[2] 316 457 597 552 565 405 368 345

Родови[уреди | уреди извор]

Добромири е македонско село.

 • Староседелци: Поповци (5 к.), Пајевци (4 к.) и Богдановци (1 к.);
 • Доселеници: Калајџиовци (3 к.) и Клештовци (3 к.) доселени се од селото Долно Агларци, вториот род таму има истоимени роднини; Апчевци (2 к.) деленици од родот Клештовци; Мајсторовци (3 к.) доселени се од селото Суводол; Могилци (2 к.) доселени се од селото Могила; Шкорлевци (3 к.) имаат истоимени роднини во Врањевци и Подмол. Овде се доселени од Враневци. Подалечно потекло од селото Арматуш; Кајмаковци (1 к.) доселени се од селото Трн; Мијовци (1 к.) и Трајановци (1 к.) доселени се однекаде; Ганчовци (4 к.) доселени се во 1923 година од околината на Лерин; Зафировци (3 к.) доселени се во 1925 година од некое село во близина на Корча; Албанци (4 к.) се делат на Пачевци и Бузевци, доселени се во 1926 година од некое село во Албанија, во близина на Св. Наум, тие се Власи, и сега дома зборуваат на влашки; Трничани (1 к.) доселени се од селото Трн; Ковачи (2 к.) доселени се од Беранци; Мушика (1 к.) доселени се од Врањевци, каде биле староседелци и имаат истоимени роднини (Мушиковци); Бојиштани (12 к.), Лесковчани (9 к.), Вировци (1 к.), Сопотничани (1 к.) и Добреновци (1 к.) доселени се од поедини села во Железник и Копачка по завршувањето на Втора светска војна.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 163 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 278 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[8]
 • Црква „Св. Никола“ - главната селска црква. Подигната во1886 година, разрушена, па обновувана во 1926 , а дообновена во 1941 година. Зографисана во 2001 година;

Археолошки наоѓалишта[9]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

 • Јани Бошев - ополченец на ІV ополченска дружина, починал пред 1918 г.[10]

== Култура и спорт ==Во селото функционира фудбалскиот клуб фк. Пелагонија Добромири кој се натпреварува во општинската А лига. Низ историјата овај клуб има забележано многу значителни успеси.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 237.
 2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 166-167.
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 5. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 10. Македонците в културно-политическия живот на България. Анкета от Изпълнителния комитет на Македонските братства, Книгоиздателство Ал. Паскалев и с-ие, София, 1918, стр. 36.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]