Беранци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Беранци
Беранци is located in Македонија
Беранци
Местоположба на Беранци во Македонија
Координати 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972Координати: 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972
Општина Општина Могила
Население 445 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 589 м
Беранци на општинската карта
Беранци во Општина Могила.svg

Атарот на Беранци во рамките на општината

Беранци е село во Општина Могила, во околината на градот Битола.


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во котлината Пелагонија, северно од Битола.

Историja[уреди | уреди извор]

Беранци се смета за старо село. За прв пат се спомнува во XVII век.[1] За време на турското ропство во Беранци постоеле неколку турски чифлици, чии сопственици живееле во Битола.[1] Пред 1912 година чифликсајбиската земја ја купил Ѓорѓе Икономов, Грк од Битола, кој од крајот на Првата светска војна ја продал на жителите.[1]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Бдеранци живееле 545 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Беранци имало 432 Македонци, егзархисти.[3]

Според последниот попис од 2002 година, во селото Беранци живеат 445 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 545[2] 432[3] 647 941 1.127 1.216 1.264 707 478 445

Голем дел од населението се иселило во периодот помеѓу 1981 и 1991 година, кога од 1.264 жители, селото се намалило на 707, или 557 жители помалку. Со масовното иселување во Битола и во странство, Беранци преминува од голема во средна по големина населба.

Родови[уреди | уреди извор]

Беранци е македонско православно село, во селото има 1 староседелски род, а другите родови во селото се доселенички.[1]

Родови во Беранци се:

 • Староседелци: Ралевци (4 к.) за нив се вели дека во Беранци живеат од век и превек.
 • Доселенички: Пецевци (46 к.), потекнуваат од предокот Пеце кој се доселил од Дебарско во ХVIII век, ја знаат следната генеологија Ѓоргија (жив на 72 год. во 1951 година) Никола-Павле-Петре-?-Пеце кој се доселил во селото; Поповци (3 к.), гранка од родот Пецевци; Бојовци (18 к.), доселени се од некое село во Мариово; Николовци (4 к.), гранка се од родот Бојовци; Вељановци (8 к.) доселени се од соседното село Долно Српци; Јазевци (5 к.), доселени се од некое село во Мариово; Гајдовци (1 к.) гранка се од родот Јазевци; Гарговци (4 к.), потекнуваат од домазет доселен однекаде, кој влегол во родот Пецевци; Љаковци (5 к.), Кумбуловци (2 к.), Бочваровци (2 к.) и Ѓаковци (2 к.), доселени се однекаде; Рушкиќ (1 к.), родот го основал џандар кој дошол од Неготин во Србија, во 1919 година и Дамјановци (1 к.), доселени се од селото Вирово, Железник во 1955 година.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[6]
Археолошки локалитети[7]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Надворешни видеоснимки
Обредни песни „Водичарки“ од село Беранци на YouTube

Личности[уреди | уреди извор]

 • Веле Мачкаров - битолски селски војвода на ВМРО, участвувал во одбраната на Крушевската Република во одредот на Питу Гули[8]
 • Петре Дундар (? - 1635) - ајдутин;

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Ф. Трифуноски, Јован (1998) (на српски). Битољско-прилепска котлина. Српска академија наука и уметности. стр. 278. 
 2. 2,0 2,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.239.
 3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, р.166 – 167.
 4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
 6. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
 7. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
 8. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 101 - 102.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Се знае за следните иселени родови од селото: Каровци во Драгожани. Пишмановци во Ивањевци. Зајковци, Миновци и Велјанчевци во Долно Српци. Љаковци и Јазевци во Могила. Ковачевци во Добромири. Нечовци во Кравари.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име jovantrifunoski.