Беранечки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беранечки манастир
Дворот на манастирот
Информации
Целосно имеБеранечки манастир
Други имињаМанастир „Свети Јован Крстител“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наЈован Крстител
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Јован Крстител“
Личности
Место
Местово близина на Беранци, Општина Могила Македонија Македонија
Координати41°09′18.9″N 21°20′48.5″E / 41.155250° СГШ; 21.346806° ИГД / 41.155250; 21.346806Координати: 41°09′18.9″N 21°20′48.5″E / 41.155250° СГШ; 21.346806° ИГД / 41.155250; 21.346806
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, камбанарија, конак, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Беранечка парохија)

Беранечки манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Беранци.[1]

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти, камбанарија, конак и трпезарија.

Црква „Свети Јован Крстител“[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 2 август 1879 година, поточно на верскиот празник Илинден, а од фрескописот во внатрешноста се забележува дека била обновена во 1979 година.

Камбанарија[уреди | уреди извор]

Камбанаријата се издига непосредно на левата страна од влезот на манастирот. Таа има квадратна основа и во горниот дел целосно е отворена на сите страни.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Беранци“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]