Висои (Беранци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висои
археолошко наоѓалиште
Висои is located in Археолошки локалитет во Македонија
Висои
Висои
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972Координати: 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972
Основни податоци
Име Висои
Место Беранци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Висои е археолошки локалитет во битолското село Беранци. Локалитетот претставува тумул од железно време. Се наоѓа на 17 km од Битола и на околу 300 m од левата страна на стариот пат Битола - Прилеп, на тромеѓата помеѓу селата Црнобуки, Могила и Беранци. Овде уште во 1954 година се констатирани три тумули подредени во еден правец и оддалечени еден од друг од 300 до 500 m. Со рилањето на теренот, на најголемата могила биле откриени гробови со камени плочи, поради што истата година е извршено заштитно ископување. Најдени се 47 гробови од камени плочи - тип циста, радијално распоредени, опкружени со сувоѕидан прстен од камен и централен гроб на средината кој е временски постар. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069