Трап (археолошко наоѓалиште)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Трап
археолошко наоѓалиште
Трап is located in Археолошки локалитет во Македонија
Трап
Трап
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°7′56″N 21°28′11″E / 41.13222° СГШ; 21.46972° ИГД / 41.13222; 21.46972Координати: 41°7′56″N 21°28′11″E / 41.13222° СГШ; 21.46972° ИГД / 41.13222; 21.46972
Основни податоци
Име Трап
Место Трап
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Трап е археолошки локалитет во битолското село Трап. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа во атарот на селото, каде локален жител орајќи во блокот на ЗИК „Пелагонија“, открил три гроба градени од монолитни камени плочи и во нив накит од бронза. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069