Прејди на содржината

Тумба (Горна Чарлија)

Координати: 41°9′10″N 21°26′0″E / 41.15278° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.15278; 21.43333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°9′10″N 21°26′0″E / 41.15278° СГШ; 21.43333° ИГД / 41.15278; 21.43333
Основни податоци
Место Горна Чарлија
Општина Могила
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Горна Чарлија. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 500 м западно од селото, во рамнината, каде се издигаат две помали тумби на кои се среќаваат фрагменти од керамички садови, а според кажувањето на жителите, биле најдени и монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069