Тепиџик (Алинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тепиџик
археолошко наоѓалиште
Тепиџик is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тепиџик
Тепиџик
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′03″N 21°30′20″E / 41.15083° СГШ; 21.50556° ИГД / 41.15083; 21.50556Координати: 41°09′03″N 21°30′20″E / 41.15083° СГШ; 21.50556° ИГД / 41.15083; 21.50556
Основни податоци
Име Тепиџик
Место Алинци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тепиџик или Брег е археолошки локалитет во битолското село Алинци. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 400 метри западно од селото на кота 604, каде по површните на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, а поретко и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069