Ограѓе (Мусинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограѓе
археолошко наоѓалиште
Ограѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограѓе
Ограѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′59″N 21°32′17″E / 41.16639° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.16639; 21.53806Координати: 41°09′59″N 21°32′17″E / 41.16639° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.16639; 21.53806
Основни податоци
Име Ограѓе
Место Мусинци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограѓе е археолошки локалитет во битолското село Мусинци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на југозападниот раб на селото, каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, а се гледаат и грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069