Тумба Трнска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба Трнска
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумба Трнска или Могилска Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Могила. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на границата меѓу атарите на селата Могила и Трн, на околу 1 км северно од Мала и Голема Тумба кај селото Трн. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069