Рупка (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рупка
археолошко наоѓалиште
Рупка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рупка
Рупка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000Координати: 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000
Основни податоци
Име Рупка
Место Црничани
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рупка е археолошки локалитет во битолското село Црничани. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 500 m западно од селото, на падините на Селечка Планина, од обете страни на патот за селото Дедебалци, каде на површина од околу 2 хектари, во неколку приватни ниви се откриени ѕидови градени од камен и варов малтер, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Исто така се откриени и гробови градени од камени плочи, мермерен столб со натпис и бронзени монети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069