Тумба (Трап)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°7′56″N 21°28′11″E / 41.13222° СГШ; 21.46972° ИГД / 41.13222; 21.46972Координати: 41°7′56″N 21°28′11″E / 41.13222° СГШ; 21.46972° ИГД / 41.13222; 21.46972
Основни податоци
Место Трап
Општина Могила
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Тумба — археолошко наоѓалиште во битолското село Трап. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 300 м западно од селото. Тумбата има кружна основа и зачувана височина од 4 м. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, жртвеници, куглички за праќа и др. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069