Тумба (Вашарејца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°10′23″N 21°24′20″E / 41.17306° N; 21.40556° E / 41.17306; 21.40556Координати: 41°10′23″N 21°24′20″E / 41.17306° N; 21.40556° E / 41.17306; 21.40556
Основни податоци
Име Тумба
Место Вашарејца
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Вашарејца. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 2&nbspкм североисточно од селото, во непосредната близина на Црна Река, каде при обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Најдени се монети од Анастасиј кои се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069