Шипур (Мојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шипур
археолошко наоѓалиште
Шипур is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шипур
Шипур
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611Координати: 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611
Основни податоци
Име Шипур
Место Мојно
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шипур е археолошки локалитет во битолското село Мојно. Локалитетот претставува населба од римско време и старохристијанска базилика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069