Шемоска Тумба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шемоска Тумба
археолошко наоѓалиште
Шемоска Тумба is located in Македонија
Шемоска Тумба
Местоположба на Шемоска Тумба во Македонија
Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Име Шемоска Тумба
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шемоска Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Могила. Претставува населба од неолитско и бронзено време. Се наоѓа на околу 500 м западно од селото. Има неправилна кружна основа со димензии од 100 x 80 м. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, орудија од кремен и камен, како и тегови и куглички за праќа од печена замја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069