Кучкина Леска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кучкина Леска
археолошко наоѓалиште
Кучкина Леска is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кучкина Леска
Кучкина Леска
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Кучкина Леска
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кучкина Леска или Кучкино Село е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува населба од среден век. Се наоѓа на околу 2-3 km западно од селото, каде по површината се гледаат грамади од кршен камен. Според кажувањето на жителите, овде било лоцирано старото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069