Рековчанска Тумба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рековчанска Тумба
археолошко наоѓалиште
Рековчанска Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рековчанска Тумба
Рековчанска Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Име Рековчанска Тумба
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рековчанска Тумба е археолошки локалитет во битолското село Могила. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 200 m јужно од Тумба I (Сред Село) и на околу 100 m југозападно од Роњевска Тумба. Има неправилна кружна основа со пречник од 80 x 70 m и височина од 1,5 m. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и куглички за праќа од печена земја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069