Шупуро (Дедебалци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шупуро
археолошко наоѓалиште
Шупуро is located in Археолошки локалитет во Македонија
Шупуро
Шупуро
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472Координати: 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472
Основни податоци
Име Шупуро
Место Дедебалци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Шупуро е археолошки локалитет во битолското село Дедебалци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 300 m од селото, во нивите на ЗИК „Пелагонија“, каде со обработувањето на земјата се откриени фрагменти од керамички садови, тегули, тули и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069