Арматуш (Дедебалци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арматуш
археолошко наоѓалиште
Арматуш is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арматуш
Арматуш
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472Координати: 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472
Основни податоци
Име Арматуш
Место Дедебалци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арматуш е археолошки локалитет во битолското село Дедебалци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 2,5 km источно од селото, во блокот на ЗИК „Пелагонија“. Со обработувањето на земјата се откриени фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069