Слатин Вир (Будаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слатин Вир
археолошко наоѓалиште
Слатин Вир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Слатин Вир
Слатин Вир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417Координати: 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417
Основни податоци
Име Слатин Вир
Место Будаково
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (викус).svg викус

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Слатин Вир е археолошки локалитет во битолското село Будаково. Локалитетот претставува викус од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069