Селска Црква (Могила)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селска Црква
Селска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833Координати: 41°6′29″N 21°22′42″E / 41.10806° СГШ; 21.37833° ИГД / 41.10806; 21.37833
Основни податоци
Име Селска Црква
Место Могила
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селска Црква е археолошки локалитет во битолското село Могила. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа североисточно од Тумба I (Сред Село). Претставува височинка со пречник во основата од околу 150 m и височина од 3 - 3,50 m, на која се подигнати селската црква Св. „Архангел Михаил“ и гробиштата. На површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и друг неолитски материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069