Еленик (Мојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еленик is located in Македонија
Еленик
Местоположба на Еленик во Македонија
Местоположба 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611Координати: 41°08′58″N 21°33′58″E / 41.14944° СГШ; 21.56611° ИГД / 41.14944; 21.56611
Основни податоци
Место Мојно
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период хеленистичко време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Еленикархеолошко наоѓалиште во битолското село Мојно. Претставува населба од хеленистичко и доцноантичко време. Во литературата ова наоѓалиште е познато и како Градиште и како Марин Град.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069