Салија Чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Салија Чешма
археолошко наоѓалиште
Салија Чешма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Салија Чешма
Салија Чешма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′59″N 21°32′17″E / 41.16639° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.16639; 21.53806Координати: 41°09′59″N 21°32′17″E / 41.16639° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.16639; 21.53806
Основни податоци
Име Салија Чешма
Место Мусинци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Салија Чешма или Тумба Стара Река е археолошки локалитет во битолското село Мусинци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2,5 km западно од селото, од двете страни на патот за селото Добрушево, каде по површините на нивите се среќава множество фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и градежен материјал. Според кажувањето на жителите, при орањето наидувале на темели од ѕидови градени од камен и варов малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069