Селиште (Долно Српци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′27″N 21°21′55″E / 41.17417° СГШ; 21.36528° ИГД / 41.17417; 21.36528Координати: 41°10′27″N 21°21′55″E / 41.17417° СГШ; 21.36528° ИГД / 41.17417; 21.36528
Основни податоци
Име Селиште
Место Долно Српци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет во битолското село Долно Српци. Локалитетот претставува населба од хеленистичко време. Се наоѓа на 4 km западно од селото, каде по површината се среќаваат грамади од градежен материјал, обраснати со вегетација. Овде еден локален жител пронашол три македонски монети од бронза од кои едната добро зачувана. Монетите се сопственост на наоѓачот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069