Василичини Гробишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Василичини Гробишта
археолошко наоѓалиште
Василичини Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Василичини Гробишта
Василичини Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667Координати: 41°13′45″N 21°20′12″E / 41.22917° СГШ; 21.33667° ИГД / 41.22917; 21.33667
Основни податоци
Име Василичини Гробишта
Место Свето Тодори
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Василичини Гробишта е археолошки локалитет во битолското село Свето Тодори. Локалитетот претставува некропола од среден век. Се наоѓа на околу 1500 m северозападно од селото во дворот на Светотодорскиот манастир, каде се наоѓаат гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069