Крсто (Црничани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крсто
археолошко наоѓалиште
Крсто is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крсто
Крсто
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000Координати: 41°07′28″N 21°32′24″E / 41.12444° СГШ; 21.54000° ИГД / 41.12444; 21.54000
Основни податоци
Име Крсто
Место Црничани
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крсто е археолошки локалитет во битолското село Црничани. Локалитетот претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа на околу 200 m северозападно од црквата „Св. Петка“, каде на површината на една блага височинка постои мермерен блок со правоаголна форма. Според топонимот, може да се очекува дека тука се наоѓал некаков култен објект поврзан со локалитетот Рупка кој е во непосредната близина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069