Ритче (Дедебалци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ритче
археолошко наоѓалиште
Ритче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ритче
Ритче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472Координати: 41°07′00″N 21°29′05″E / 41.11667° СГШ; 21.48472° ИГД / 41.11667; 21.48472
Основни податоци
Име Ритче
Место Дедебалци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ритче е археолошки локалитет во битолското село Дедебалци. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 km југоисточно од селото, на падините на Селечка Планина обраснати со трева. На површината има фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Во непосредната близина има столб од камен долг 2,5 m, забиен во земјата, а источно од него, во карпите има вдлабнатини за поставување на дрвени столбови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069