Плочи (Беранци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плочи
археолошко наоѓалиште
Плочи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Плочи
Плочи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972Координати: 41°09′32″N 21°21′35″E / 41.15889° СГШ; 21.35972° ИГД / 41.15889; 21.35972
Основни податоци
Име Плочи
Место Беранци
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Плочи или Натсело е археолошки локалитет во битолското село Беранци. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069