Мучеинци (Лознани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мучеинци
археолошко наоѓалиште
Мучеинци is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мучеинци
Мучеинци
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′7″N 21°24′1″E / 41.20194° СГШ; 21.40028° ИГД / 41.20194; 21.40028Координати: 41°12′7″N 21°24′1″E / 41.20194° СГШ; 21.40028° ИГД / 41.20194; 21.40028
Основни податоци
Име Мучеинци
Место Лознани
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мучеинци е археолошки локалитет во битолското село Лознани. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и се претпоставува дека е црква. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека јужно од селото на извишено место покрај патот Прилеп-Битола се наоѓаат остатоци од црква. Според искази на селаните тука имало манастир. На почетоток на 19 век голем дел од камените остатоци завршиле како градежен материјал за изградба на мостовите од регионалниот пат А3 (крак Прилеп-Битола)[1] Денес во непосредна близина на остатоците е изградена црквата „Св. Кирил и Методиј“, а самиот археолошки локалитет се наоѓа во дворот на Лознанскиот манастир.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофски проучавања, Београд 1998