Бела Црква (Ношпал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бела Црква
археолошко наоѓалиште
Бела Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бела Црква
Бела Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000Координати: 41°10′58.08″N 21°27′5.04″E / 41.1828000° СГШ; 21.4514000° ИГД / 41.1828000; 21.4514000
Основни податоци
Име Бела Црква
Место Ношпал
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бела Црква е археолошки локалитет во битолското село Ношпал. Локалитетот претставува базилика и некропола од старохристијанско време. Се наоѓа на северната периферија на селото, кога во 1984 година врз стари темели е изградена црква („Св. Петка“). Притоа се најдени делови од мермерни столбови и други мермерни парчиња. Според кажувањето на жител од ова село, при обработувањето на земјата, северозападно од црквата, открил два гроба градени од камени плочи - тип циста, во кои имало стаклени сатчиња. Од овој локалитет потекнува дел од сива плоча со грчки натпис ставен пред влезот во куќата на семејството Бошевски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069