Црква „Св. Петка“ - Ношпал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква „Св. Петка“ - Ношпал.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Беранечка
Местоположба
Координати 41°11′13.4″N 21°26′57.8″E / 41.187056° N; 21.449389° E / 41.187056; 21.449389Координати: 41°11′13.4″N 21°26′57.8″E / 41.187056° N; 21.449389° E / 41.187056; 21.449389
Населено место Ношпал
Општина Могила
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петкацрква во селото Ношпал.[1] Црквата е сместена во северниот дел од селото, непосредно од левата страна на патот.

Историја[уреди | уреди извор]

Над влезот на еден од помошните објекти е запишан датумот 25 август 1977 година.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез е сместен на западната страна, а храмот има и спореден влез на јужната страна. Црквата во целост е обоена во бела боја, а покриена е со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата има трпезарија и неколку помошни простории.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 11. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]