Бурнуица (Будаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бурнуица
археолошко наоѓалиште
Бурнуица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бурнуица
Бурнуица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417Координати: 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417
Основни податоци
Име Бурнуица
Место Будаково
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бурнуица е археолошки локалитет во битолското село Будаково. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 800 m источно од селото, во нива на локален жител, каде при обработувањето на земјата се откриени темели од објекти ѕидани од камен и кал. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, грамади од градежен материјал, а биле најдени и бакарни пари. Локалитетот зафаќа површина од 1 хектар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069