Горно Маало (Будаково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горно Маало
археолошко наоѓалиште
Горно Маало is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горно Маало
Горно Маало
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417Координати: 41°08′17″N 21°28′27″E / 41.13806° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.13806; 21.47417
Основни податоци
Име Горно Маало
Место Будаково
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горно Маало е археолошки локалитет во битолското село Будаково. Локалитетот претставува населба од римско време и среден век. Се наоѓа на 1 km североисточно од селото, каде според искази на локалните жители тука се наоѓало старото село. На ова место по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди, а со орање биле откриени темели од ѕидови ѕидани од камен и кал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069