Селиште (Добрушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плочи
археолошко наоѓалиште
Плочи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Плочи
Плочи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250Координати: 41°10′7″N 21°28′57″E / 41.16861° СГШ; 21.48250° ИГД / 41.16861; 21.48250
Основни податоци
Име Плочи
Место Добрушево
Општина Могила
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Плочи е археолошки локалитет во битолското село Добрушево. Локалитетот претставува некропола од среден век. Се наоѓа на 1 km северно од селото, каде според кажувањата на жителите, се наоѓало старото село. Овде се гледаат грамади од градежен материјал, веројатно од црква, а во непосредната близина има гробови градени од камени плочи. Жителите наоѓале прстени.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069